رویدادهای نجومی فصل پاییز که نباید از دست بدهید

امیرعلی مومنی به بیان توصیه‌هایی برای علاقه‌مندان به پدیده‌های نجومی پرداخت و گفت: اوایل فصل پاییز به دلیل هوای بهتری و شفافیت آسمان بهترین زمان برای رصد پدیده‌های نجومی است که این مساله در منطقه کویری محسوس است.

این کارشناس حوزه نجوم تصریح کرد: این مساله از این حیث دارای اهمیت است که در فصل تابستان به خاطر گرمای هوا و غبار موجود در آسمان این شرایط مهیا نیست و علاقه‌مندان به نجوم می‌توانند از این مساله استفاده کنند.

وی خاطرنشان کرد: از جمله پدیده‌های نجومی که در این فصل می‌توان به مشاهده آنان پرداخت، اجتماع ماه و سیارات است چراکه ماه در طی ماه از کنار سیارات عبور می‌کند و در اصطلاح پدیده نجومی به آن پدیده مقارنه گفته می‌شود که بین ماه و دیگر سیارات برقرار است.

مومنی تصریح کرد: در آخر همین هفته اجتماع ماه، زحل و مشتری را در کنار یکدیگر داریم که با چشم غیرمسلح دیده می‌شوند و فرصت مناسبی است که به واسطه ماه دو سیاره دیگر را پیدا کنیم.

این کارشناس حوزه نجوم تاکید کرد: پدیده دیگری که در مهرماه صورت می‌گیرد، مقارنه مریخ است که زمین بین خورشید و مریخ قرار می‌گیرد به این صورت که با غروب خورشید، مریخ از شرق طلوع کرده و در تمام طول شب تا نزدیک صبح ما مریخ را در آسمان خواهیم داشت.

وی تصریح کرد: این پدیده نجومی نزدیک‌ترین فاصله ما به مریخ است و این سیاه از حالت عادی پر نورتر دیده می‌شود و باتوجه به شرایط جوی آن به سادگی قابل تشخیص است.

این کارشناس حوزه نجوم خاطرنشان کرد: در اواخر مهرهاه هم بارش شهابی را داریم که یک بارش شهابی نسبتا معمولی است و حدود سی بارش شهابی در ساعت مشاهده می‌شود که اواخر ماه اوج بارش شهابی است.

مومنی در پایان تاکید کرد: این پدیده مقارنه نیازی به بیرون از شهر رفتن هم در این شرایط کرونایی ندارد و سیاراتی همچون زهره، مشتری، زحل و مریخ خیلی پرنور هستند و در شهر به راحتی دیده می‌شوند، در نتیجه این موارد از جمله پدیده‌های نجومی هستند که با وجود آلودگی نوری حتی در شهر‌ها هم قابل مشاهده است و می‌توان از آن لذت برد.

دیدگاهتان را بنویسید